Czym są badania UX – wszystko, co musisz wiedzieć o testach użyteczności

12 czerwca 2024, Magdalena Markiewicz

 

Badania są nieodzowną częścią użytecznego projektowania. To właśnie dzięki nim możemy poznać największe bolączki użytkowników. Jakie są metody badań UX, jakie są zalety ich przeprowadzania i na czym polega praca badaczy UX – tego wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu!

Czym są badania UX

Badania UX, czyli tzw. usability testing, to krótko mówiąc testowanie danej strony internetowej, interfejsu lub aplikacji, polegające na jej analizie i ocenie użyteczności przez użytkowników. Podczas badania zbierane są dane, które następnie są analizowane i wdrażane w celu usprawnienia i zoptymalizowania produktu. W zależności od tego, co chcemy sprawdzić i poprawić, dobierana jest odpowiednia metodologia badawcza, a także grupa badawcza, która powinna zostać dobrana według ściśle określonych kryteriów.

Testowanie użyteczności pozwala zidentyfikować zarówno potrzeby użytkowników, jak i problemy, które napotykają oni podczas korzystania z witryny lub aplikacji. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyeliminować większość problemów związanych z użytkowaniem produktu oraz ocenić jego funkcjonalność.

Dlaczego warto przeprowadzać badania UX

Badania użyteczności produktu cyfrowego są najtańszym, a zarazem najbardziej efektywnym sposobem na wykrycie błędów, popełnionych podczas projektowania. Pomagają zrozumieć potrzeby i oczekiwania użytkowników, a także pozwalają lepiej zrozumieć ich mechanizm działania. Często na etapie projektowania dane rozwiązanie wydaje się nam właściwe, jednak dopiero na podstawie doświadczeń użytkownika możemy stwierdzić, czy był to strzał w dziesiątkę, czy raczej bubel. Czasami okazuje się, że  wystarczy wprowadzić małą zmianę, aby różnica w odbiorze była kolosalna.

Dobrym przykładem jest tutaj firma Amazon, która lata temu, zaniepokojona wysokim współczynnikiem odrzuceń, przeprowadziła badania. Wynikało z nich, że użytkownicy nie chcieli się rejestrować jeszcze przed uiszczeniem zapłaty za produkt. Projektanci giganta e-commerce wpadli więc na pomysł, że zamiast przymuszać użytkownika do rejestracji, wystarczy kliknąć przycisk “Dalej”, aby przenieść się do płatności. Ta z pozoru kosmetyczna zmiana przyniosła szokujące efekty. Zyski firmy zwiększyły się w ciągu zaledwie miesiąca aż o 45%, czyli o 15 milionów dolarów. Historia ta jest najlepszym dowodem na to, że przeprowadzanie badań jest niezwykle istotne dla osiągania celów biznesowych – niezależnie od tego, czy produkt jest jeszcze na etapie prototypu, czy już hula na rynku.

Więcej na temat tego przypadku przeczytacie tu: Przycisk wart 300 milionów dolarów

Kiedy najlepiej przeprowadzać badania

Jak już wcześniej zostało powiedziane, badania można i warto przeprowadzać na każdym etapie. Z pewnością podczas projektowania produktu warto jeszcze przed wypuszczeniem go na rynek sprawdzić podczas testów. Zaoszczędzi nam to z pewnością kosztów wprowadzania zmian w gotowym już produkcie cyfrowym i zminimalizuje straty, które moglibyśmy ponieść, zniechęcając użytkowników do korzystania z naszej strony www czy aplikacji.

Przeprowadzając badania na już istniejącym produkcie, również możemy wiele zyskać. W tym wypadku testy użyteczności koncentrują się na zlokalizowaniu, dlaczego strona nie konwertuje, ma słabe opinie wśród użytkowników, boryka się z małym zainteresowaniem lub problemami technicznymi.

Metody badań UX

Testy użyteczności można przeprowadzać na różne sposoby. Niegdyś standardem było przeprowadzanie badań osobiście. W dzisiejszych czasach normą jest już testowanie zdalne. Kwestią wyboru jest też miejsce oraz sposób ich przeprowadzania. Możemy rozróżnić kilka rodzajów metodologii. Oto one:

Metody badań jakościowych, wykorzystywane przez UX researcherów: 

  • IDI (czyli indywidualne wywiady pogłębione)
  • Usability Testing
  • Badania etnograficzne
  • Badania dzienniczkowe (+ wariacja na ich temat, czyli cultural probes)
  • Badania fokusowe 
  • Testy konkurencji
  • Sortowanie kart

Metody badawcze, które można wykorzystać podczas Usability Testing: 

  • Testy zadaniowe (klasyczne user-testy lub metodologia RITE)
  • Clicktracking
  • Eyetracking
  • Test struktury 
  • Test pierwszego kliknięcia 
  • Test X sekund
  • Wspomagająco: elementy IDI, czyli wywiadu pogłębionego

Użyteczność strony można też zweryfikować na podstawie analizy heurystycznej, czyli eksperckiego audytu lub analizując zachowanie użytkowników na stronie. Tu można wymienić takie działania jak testy a/b, analiza map cieplnych, nagrań sesji oraz statystyk strony. Należy jednak zauważyć, że działania te pokażą nam jedynie jak zachowują się użytkownicy, a nie wyjaśnią czemu to robią. 

Jak wygląda praca badaczy UX?

Ekspertem, który zajmuje się przeprowadzaniem badań jest UX Researcher. Do jego zadań należy przede wszystkim przeprowadzanie i analiza badań. UX Researcher zajmuje się całym procesem – od znalezienia uczestników badania, przez przeprowadzenie badania, aż po analizę danych. 

Do obowiązków UX Researchera należy:

  • Przygotowanie rekomendacji dla kryteriów rekrutacji
  • Rekrutacja uczestników badania
  • Formułowanie celów i pytań badawczych na podstawie oczekiwań klienta
  • Tworzenie rekomendacji metod badawczych, jakie należy wykorzystać, aby zdobyć konkretne informacje, których oczekuje klient
  • Scenariusz badania
  • Przeprowadzenie badania
  • Szczegółowa analiza danych, które następnie zostają przekazane UX i UI designerom oraz działowi marketingu

Praca UX Researchera balansuje między klientami i innymi działami firmy tak, aby z jednej strony spełnić oczekiwania i potrzeby użytkowników, a z drugiej strony osiągnąć cele biznesowe.

Z jednej strony jesteśmy adwokatami użytkowników, ale z drugiej strony musimy mieć świadomość biznesowego otoczenia danej marki lub klienta, żeby móc zarekomendować takie rozwiązania, które będą korzystne dla obu stron

– mówi Daria Górecka, UX Researcherka z UXeria teamu. 

Jak twierdzi Daria, aby zostać UX Researcherem niezbędna, oprócz wiedzy na temat samego user experience, jest empatia oraz ciekawość w stosunku do drugiego człowieka. Przydadzą się też nieco inne umiejętności.

Myślę, że przydatna jest też cierpliwość i skrupulatność – każde badania kończą się ogromem danych, które trzeba przeanalizować i z których trzeba wyciągnąć wnioski, a to bywa bardzo żmudne

– mówi nasza UX Researcherka. 

Zainteresowały Cię nasze treści? Zajrzyj po więcej na naszego BLOGA.

 

Copywriterka i dziennikarka, aspirująca UX Writerka. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie zdobywała w portalach informacyjnych, teraz jest szczęśliwą freelancerką. Kocha podróże i dobre jedzenie.