Jak Google testuje swoje produkty

4 września 2014, Małgorzata Traczyk

Google regularnie testuje zarówno już wydane produkty, jak i te dopiero w fazie rozwoju. Na żywych użytkownikach. Co na tym zyskuje?

W wypadku Google kluczowa jest skala działania. Ich produkty mają miliony użytkowników, więc wszelkie błędy z pewnością zostaną zauważone. Dlatego firma zaprasza swoich użytkowników do testowania produktów.

Firma zyskuje na badaniach:

  • Wiedzę o wadach i zaletach produktów – dzięki testom firma może wyłapać zarówno nietrafione elementy produktu, jak i te, które się szczególnie sprawdzają. Jest to najbardziej oczywista korzyść.
  • Wiedzę o wymaganiach użytkowników – użytkownicy najczęściej nie wiedzą, czego chcą, ale potrafią wskazać, co można w produkcie poprawić. Dzięki takim testom firma uzyskuje precyzyjne informacje o potrzebach swoich klientów i może lepiej dopasować do nich produkt.
  • Wiedzę o użytkownikach – zdarza się, że ostatecznym odbiorcą produktu jest inna grupa, niż zakładał producent. Takie testy są kolejnym źródłem wiedzy o potencjalnej grupie docelowej i jej potrzebach.
  • Możliwość modyfikowania lub wycofania produktów – nawet takiej firmie jak Google zdarzają się nietrafione projekty. A wraz ze skalą działalności rośnie koszt nowych produktów. W wypadku każdej firmy wczesne wycofanie się oznacza ogromne oszczędności.

Dodatkowe korzyści wynikają z zaangażowania użytkowników w badania:

  • Testerzy współtworzą produkty firmy – w niesamowity sposób buduje to zaangażowanie w markę. Użytkownik, który czuje, że miał wpływ na ostateczny kształt produktu, tym bardziej będzie z niego korzystał. W wypadku Google po raz kolejny elementem jest skala działalności. Przeciętny użytkownik internetu łatwo może znaleźć kogoś, kto w takich testach uczestniczył i coś o nich opowie. Daje to poczucie, że są to realni ludzie, dosłownie tacy, jak my.
  • Testerzy promują markę – sami testerzy także opowiadają o swoich doświadczeniach i budują pozytywny obraz firmy. Często sam fakt korzystania z danego produktu przed innymi daje użytkownikom dużą satysfakcję. Dlatego tym bardziej będzie promował produkt, gdy już trafi na rynek.

Małgorzata Traczyk

Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej na kierunku Społecznej Psychologii Internetu Komunikacji oraz Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Zarządzanie Produktami i Usługami. Obecnie Product Manager w Uxerii. Poprzednio zajmowała się projektowaniem aplikacji mobilnych, a następnie zdalnymi badaniami z użytkownikami na stanowisku UX Specialist w Fundacji Obserwatorium Zarządzania. Członek grupy roboczej Usability (IAB). Prywatnie fanka podróży, kina i przeróżnej muzyki.