Jim Wicks – najbardziej wzięty stylista Motoroli

1 marca 2016, Magdalena Markiewicz

W świecie naszpikowanym technologią coraz częściej celebrytami stają się ci, którzy tych technologii dostarczają. Do panteonu gwiazd designerów należy z całą pewnością Jim Wicks, szef ds. designu w koncernie Motoroli.


Wicks dołączył do Motoroli w 2001 roku, kiedy firma miała poważne problemy. Przypomnijmy, że w połowie lat 80. koncern stworzył pierwszy na świecie telefon komórkowy. W pewnym momencie, Motorola produkowała połowę wszystkich telefonów komórkowych dostępnych na rynku. Jednak te czasy dawno minęły. Po kilkunastu latach stała się swoim własnym cieniem. Wtedy właśnie na arenę wkroczył Jim Wicks – jeden z najbardziej utalentowanych na świecie projektantów produktów.Nowy dyrektor, mający za zadanie zająć się interfejsem oraz użytecznością telefonów dokonał cudu. Wicks po przeanalizowaniu dotychczasowych porażek produktów Motoroli stwierdził, że nikt do tej pory nie przywiązywał uwagi do wyglądu telefonów, skupiano się przede wszystkim na parametrach. Przyjął więc założenie, że ludzie pragną jak najcieńszych aparatów. I trafił w samo sedno. Wypuszczony do sprzedaży w 2004 roku telefon RAZR okazał się prawdziwym hitem. Niektórzy być może pamiętają ówczesną kampanię reklamową, kiedy to na bankomatach pojawiły się ostrzeżenia o treści:


„Uwaga. Otwór w bankomacie pomniejszono, aby nie wpadł do niego nowy, płaski telefon Motoroli”.


Zapewne nowemu Razr-owi brakowało paru centymetrów, aby zmieścić się w otworze na kartę płatniczą, jednak jego skromne rozmiary i tak zrobiły furorę, pozostawiając w tyle Samsunga i niemal doganiając w rankingu sprzedaży Nokię – ówczesnego lidera rynku telefonów komórkowych.
Ale świat się zmienia a wraz z nim technologia i gusta klientów. Motorola, aby utrzymać swój sukces i nie osiąść na laurach, musiała jeszcze bardziej zmobilizować swoje siły, aby pozostać na szczycie. Zadanie było tym bardziej trudne, że Motorola produkowała całą gamę produktów rocznie, co musiało przełożyć się na ich jakość. – Jeszcze niedawno produkowaliśmy od 40 do 50 produktów rocznie. Jeżeli jakaś firma wytwarza rocznie dwa lub cztery produkty i wkłada w to całą swoją energię, a ty musisz stworzyć takich produktów 50, możesz sobie wyobrazić jakie to wyzwanie. Nawet jeśli masz najlepsze na świecie talenty w swojej drużynie, musisz przyznać, że nie będą w stanie pracować jednocześnie nad wszystkimi produktami – mówił Wicks w wywiadzie dla nytimes.com.
Wśród tej szerokiej gamy produktów znalazł się jeden, za który Jim Wicks został szczególnie doceniony. To smartwatch Moto 360, nad którym Wicks pracował półtora roku. Zegarek ten został okrzyknięty przez krytyków za wyjątkowo elegancki i szykowny co, znając podejście Wicksa do wyglądu produktów nie dziwi. Sam designer twierdził, że smartwatch, mimo swojej wielofunkcyjności, wciąż pozostaje zegarkiem więc powinien odpowiednio się prezentować.


Można śmiało powiedzieć, że Motorola wyszła z poważnego kryzysu w dużej mierze dzięki kreatywności Wicksa. Czekamy z niecierpliwością na to, co designer zaprezentuje nam w przyszłości.


Jim Wicks dowodzi zespołem projektowania produktów Motoroli. Wcześniej był dyrektorem strategicznym w firmie Sapient Corp. Pracował także dla Sony. Wicks kształcił się na Uniwersytecie w Illinois. Kończył studia na Uniwersytecie Nihon w Japonii. Na swoim koncie ma około 50 patentów projektowych, a także wiele nagród za swoje osiągnięcia w projektowaniu. Często udziela wywiadów w mediach. Można go było ujrzeć m.in. w CNBC, The New York Times, BusinessWeek’u oraz Newsweeku.


jimwicks


Źródła:
http://www.idsa.org/members/wicks-jim-motorola
http://www.theverge.com/2014/3/19/5524746/the-story-of-motorola-moto-360-from-its-designer-jim-wicks
http://bits.blogs.nytimes.com/2012/11/21/qa-motorola-jim-wicks/
http://szymonkrysiak.komorkomania.pl/2463,moto-360-test-recenzja
http://www.theverge.com/2014/4/28/5653274/motorola-moto-360-chicago-headquarters

Magdalena Markiewicz

Web Content Writer. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i zapalona dziennikarka. Zdobywała doświadczenie w portalach informacyjnych. Kocha podróże i nowinki technologiczne.