Dieter Rams, użyteczność i design

12 października 2015, Magdalena Markiewicz

Miliony fanów firmy Apple na całym świecie zachwycają się designem swoich iPhonów, czy też iPadów, a nie mają pojęcia, że są one wzorowane na niczym innym, jak na pomysłach niemieckiego projektanta, Dietera Ramsa. No, może nie całkiem wzorowane, ale na pewno są tworzone według jego 10 przykazań. O czym mowa? Zaraz się przekonacie.

Urodzony designer


Dieter Rams, 83-letni projektant, pochodzi z Wiesbaden, gdzie ukończył z wyróżnieniem studia na akademii sztuk pięknych. Jak sam twierdzi, na jego karierę miał ogromny wpływ dziadek, który z zawodu był cieślą. To właśnie on zaszczepił w Dieterze poczucie, że przedmioty powinny być proste i funkcjonalne, czego projektant trzymał się do końca swojej kariery.

W 1955 roku Rams rozpoczął swoją zawrotną karierę w firmie Braun. Po kilku latach jego wyjątkowy talent został dostrzeżony i awansowano go na dyrektora projektowego. Posadę tę obejmował aż do końca swojej kariery, czyli do 1995 roku. W tym czasie designer stworzył kultowe sprzęty, które zadziwiały i urzekały swoją prostotą, funkcjonalnością, a zarazem elegancją. Rams całe życie wyznawał zasadę, że „mniej znaczy lepiej”. Nawet teraz, będąc na emeryturze, designer ubolewa nad tym, że większość sprzętów tworzona jest chaotycznie i bezmyślnie, a architekci i producenci nie dbają o środowisko, tylko zalewają rynek masą niepotrzebnych produktów.




Ponadczasowy dekalog piękna i użyteczności


Rams znany jest ze swoich 10 przykazań dobrego wzornictwa, które nawet po 50 latach są nadal aktualne.
Oto i one.


1. Dobry design jest innowacyjny

Dzięki temu, że żyjemy w czasach, kiedy technologia rozwija się w błyskawicznym tempie, szansy na bycie innowacyjnym nigdy nie brakuje. Dobre wzornictwo to takie, które łączy nowoczesność z technologią.

2. Dobry design jest użyteczny

Produkty kupujemy po to, aby z nich korzystać. Ważne jest więc to, aby były zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne.

3. Dobry design jest estetyczny

Większość z nas wybiera produkty nie tylko ze względu na ich funkcjonalność, ale także ze względu na to, czy są przyjemne dla oka. Dobry design to także estetyczny design.



4. Dobry design sprawia, że produkt jest zrozumiały

Dobrze zaprojektowany produkt powinien być intuicyjny i prosty w obsłudze. Najlepiej taki, żeby użytkownik nie musiał czytać instrukcji obsługi, żeby wiedzieć który przycisk do czego służy.

5. Dobry design jest uczciwy

Dobry design nie mami użytkownika fałszywymi obietnicami. Nie udaje bardziej funkcjonalnego czy też nowatorskiego, niż jest w rzeczywistości.

6. Dobry design nie rzuca się w oczy

Właściwie zaprojektowany produkt powinien być skromny i powściągliwy. W końcu większość produktów, o ile nie mówimy o sztuce, jest narzędziami zaprojektowanymi, aby spełniać określony cel, a narzędzia nie powinny rzucać się w oczy.

7. Dobry design jest długotrwały

Dla Ramsa dobry design to taki, który nigdy nie stanie się niemodny i nie zestarzeje się. Dobry design jest neutralny – może służyć latami i nie straci swojego stylu.

8. Dobry design jest dopracowany w każdym calu

Jedną z głównych cech dobrego projektowania jest precyzja. Bez niej żaden produkt nie będzie idealny. Do tego dbałość o szczegóły, to także dbałość o klienta.



9. Dobry design jest przyjazny dla środowiska

Z trwałością wiąże się także marnotrawstwo. Dobry design wspiera ochronę środowiska i dba o minimalizację zanieczyszczenia naszej planety.

10. Dobry design to „mniej znaczy więcej”

Prostota jest najwyższą cnotą. Jak mawiał Rams „Weniger, aber besser” – mniej ale lepiej. Nie warto obciążać produktu niepotrzebnymi funkcjami i zdobieniami.


braun 4

Magdalena Markiewicz

Web Content Writer. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i zapalona dziennikarka. Zdobywała doświadczenie w portalach informacyjnych. Kocha podróże i nowinki technologiczne.