9 inspirujących newsletterów

25 listopada 2014, Paweł Sala

Email marketing to jedna z najpopularniejszych form komunikacji z odbiorcami, a z pewnością najbardziej efektywna. W zależności od tego, czym zajmuje się nasza firma, komunikacja ta może przybrać różnorodne formy i realizować odmienne cele – przede wszystkim sprzedażowe oraz wizerunkowe. Poniżej zebrałem 9 inspirujących przykładów, jak można w sposób niestandardowy prowadzić komunikację email marketingową.

Fitbit

Gadżety takie jak Fitbit zostały stworzone pod wpływem obecnie panującej mody na zdrowy tryb życia. Fitbit to bransoletka, która pozwala mierzyć każdy parametr Twojej aktywności fizycznej. Zasadniczo, jeśli ktoś już zdecyduje się na zakup, tak naprawdę przez długi czas nie będzie potrzebował dokonywać kolejnej transakcji. Dlatego też Fitbit bardzo mądrze w swojej komunikacji email marketingowej wprowadził działania grywalizacyjne – tak aby podtrzymać zainteresowanie marką i budować lojalność wokół niej. Swoim subskrybentom Fitbit wysyła bardzo ładne maile podsumowujące każdy tydzień ich aktywności, dodatkowo przyznając im nagrody za wyniki. Motywuje i zagrzewa do zdobywania coraz lepszych wyników. Podaje konkretne liczby, np. spadku Twojej wagi na podstawie wypełnionej na początku metryczki dot. wagi, wzrostu, wieku. Fitbit świetnie obmyślił również sposób na zdobywanie nowych klientów – widać to na moim przykładzie. Jestem mężczyzną, posiadaczem Fitbita i właśnie dostałem kreację z kobietą w roli głównej – zgrabny sposób zaproponowania prezentu dla mojej drugiej połówki.


Fitbit Newsletter


Fitbit Newsletter


Fitbit NewsletterBaseCRM

To jedna z wielu aplikacji sprzedawanych w modelu SaaS. Mailing wysyłany przez firmę w pełni współgra ze stylistyką samej aplikacji – jest estetyczny i minimalistyczny. Zasadniczo nie wyróżnia się on niczym specjalnym na tle innych tego typu komunikacji – poza jednym “drobnym” szczegółem. Autor newslettera używa w nim wyrafinowanej animacji, która pokazuje na samym początku, jak działa ww. aplikacja. Takie działanie może bardzo korzystnie wpływać na przyspieszenie procesu podjęcia decyzji przez potencjalnego klienta.


Touching Base Newsletterlink do animowanej wersji:
http://resources.getbase.com/touching-base-july-2013


DeeZee

Oczywiście animację można wykorzystać w sposób dużo bardziej agresywny – jednym z przykładów takiego działania jest newsletter DeeZee. Praktycznie w każdej wiadomości znajduje się animowany element, którego głównym celem jest przyciągnięcie uwagi czytelniczki. Ważne, aby wysyłając newsletter do swojej grupy odbiorców, nie tylko zachowywać spójność z własną witryną internetową, ale także ze sposobem pokazywania treści na innych stronach skierowanych do danej grupy docelowej. Dokładnie taki zabieg – niejako “plotkarskiego” newslettera – świetnie widać w kreacjach DeeZee.

Deezee Newsletter

Royal National Institute of Blind People (RNIB)

Udręką marketerów jest to, iż zdecydowana większość programów pocztowych nie dociąga automatycznie grafik. Marketerzy różnie starają się obejść to ograniczenie – jednym z najbardziej oryginalnych pomysłów jest wykorzystanie ALTów (tekstów alternatywnych pod obrazkami) wraz z przemyślanym copy – tak jak zrobił to Instytut Osób Niewidomych (RINB). Ta kreacja pokazuje, jak proste acz kreatywne rozwiązanie może naprawdę wyróżnić newsletter spośród innych w naszych skrzynkach.


Royal National Institute of Blind People Newsletter


Pizza Express

Nieco inne rozwiązanie zastosowali marketerzy z Pizza Express przy kodowaniu swojego newslettera. Poza wspomnianymi już ALTami wykorzystali także możliwość odpowiedniego pocięcia grafik oraz ostylowania w HTMLu tła znajdującego się pod nimi. Dzięki takiemu zabiegowi udało się stworzyć kreację, która niezależnie od tego, czy grafika jest pobrana czy nie – zawsze przekazuje cały komunikat.Pizza Express Newsletter


Pizza Express Newsletter


Więcej o tym jak poradzić sobie z blokowanymi obrazkami znajdziesz tutaj:
http://freshmail.pl/blog/wiedza-i-raporty/jak-wykorzystac-blokowanie-obrazkow-do-tworzenia-kreacji-2/Brooks Brothers

Zobaczmy teraz pomysł marketerów z Brooks Brothers, którzy przełamali wszelkie standardy w zakresie stosunku grafiki do tekstu oraz samej wielkości grafiki. Takie podejście – choć ryzykowane z punktu widzenia filtrów antyspamowych – zdecydowanie wyróżnia się na tle innych maili, jakie znajdujemy każdego dnia w naszych skrzynkach pocztowych. Jednocześnie w sposób piękny prezentuje szeroki zakres kolorystyczny oferowanej kolekcji koszulek polo.


Brooks Brothers NewsletterPerhapseMe

Kreacje wysyłane przez sklep PerhapseMe – ponoć najbardziej kobiecy sklep w sieci – także wykorzystują niestandardowe podejście do komunikacji. Otóż poza tradycyjnymi newsletterami marka wysyła do swoich czytelniczek wysoce angażujące treści. Newslettery te – w przeciwieństwie do większości maili wysyłanych przez branżę e-commerce – zaczynają się od akapitu tekstu (nie reklamowej grafiki), który to tekst w jasny sposób świadczy o wysoce spersonalizowanym podejściu w traktowaniu swoich czytelniczek.


Perhaps Me Newsletter

Sklep Presto

Podobnie personalne podejście w swoich kreacjach stosuje sklep sportowy Presto. Z racji na specyfikę sklepu i szeroki asortyment newslettery wyglądają jak katalogi – aczkolwiek są to wysoce spersonalizowane katalogi. Poza pierwszymi ofertami, które są generyczne dla wszystkich odbiorców, reszta z nich wyświetlana jest w oparciu o dane behawioralne i preferencje czytelników. Jest to możliwe dzięki użyciu funkcji tzw. contentu dynamicznego.


Presto Newsletter

FreshMail

Ostatni newsletter, którym chciałem Cię zainspirować, to newsletter mojej firmy. Jego celem nie jest promowanie narzędzia, jakie dostarczamy, ale wiedzy, jaką można wykorzystać w email marketingu. Dlatego jeżeli chciałbyś zwiększyć skuteczność swoich newsletterów i mailingów, zapraszam Cię do zapisania się na nasz newsletter na stronie www.freshmail.pl.Freshmail Newsletter

Paweł Sala

Dyrektor zarządzający firmy FreshMail, będącej w czołówce polskich firm dostarczających narzędzia do e-mail marketingu. Wykładowca na wyższych uczelniach, prelegent konferencji branżowych, trener na szkoleniach związanych z branżą marketingową. Od kliku lat publikujący artykuł na łamach magazynów i serwisów związanych z branżą marketingową.